Oficiální stránky obce
Verze pro slabozraké Kontaktujte nás Fotogalerie z akcí obce

Vyhledat v textu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvodní stránka > Informace > Obecní policie > Policie - Krátká charakteristika

Krátká charakteristika

Běžný život v menší obci je opravdu velmi odlišný od toho městského; a to i při hodnocení jednotlivých situací, které se v našem okolí objevují. Tento fakt se týká především přestupkového jednání, které vykazuje, právnickou terminologií řečeno, velice malou společenskou nebezpečnost. Na druhou stranu i takové jednání může pro někoho znamenat velikou obtíž a způsobovat nemalé komplikace. 

Proto bych rád přistupoval ke všem situacím individuálně a v prvé řadě vyhodnocoval jejich specifické charakteristiky. Tím nechci vůbec naznačit, že by se protizákonné jednání mělo tolerovat; spíše jde o otázku škodlivosti. V tomto ohledu bych byl rád, aby se na mě obraceli sami občané, kteří nahlásí konkrétní problém (i s podrobnostmi). Na mě už potom bude, vyhodnotit zda došlo nebo dochází k přestupkovému jednání, správnímu deliktu anebo by zde mohlo být důvodné podezření ze spáchání trestného činu. 

Takový impulz ze strany občanů považuji za klíčový a při řešení protiprávního jednání jde o neoddiskutovatelný argument vůči osobě, která se onoho jednání dopouští.

Může se však také stát, že někdo, ať už vědomě či nevědomě, porušuje některý z celé řady našich právních předpisů, ale nikdo si na takové jednání nestěžuje, nikomu nevadí, nevzniká žádná škoda na majetku a není ani ohrožen žádný důležitý společenský zájem. Takových jednání nebo chování jistě existuje celá řada a proto je v oněch případech dokonce možné hledat i jiná řešení, které do budoucna konkrétní jednání "zlegalizují" (např. odebrání dopravního značení, umístění zpřesňujícího dopravního značení, iniciativa ke změně nebo k doplnění vyhlášky obce apod.)

Shrnu-li výše uvedené, musím konstatovat, že klíč k naší vzájemné spolupráci, leží v dobré komunikaci - oběma směry. Osobně se budu snažit komunikovat co nejsrozumitelněji, vycházet všem vstříc a můžete se spolehnout, že budu vždy hledat funkční konsensus předtím, než bych někoho musel sankcionovat; jak už jsem zmínil dříve, pokuta je vždy až to úplně poslední řešení.

Mgr. Filip Raclavský

strážník obecní policie

725 544 540

policie@velkytynec.cz